Akce a události
Studentská politologická konference 2025
Katedra politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci srdečně zve všechny zájemce z řad vysokoškolských studentů na tradiční studentskou politologickou konferenci, letos s podtitulem:
Hledání souvislostí: Mladí vědci o politice a společnosti
Letošní již devátý ročník konference se uskuteční v pátek 21. března 2025 v posluchárně Václava Havla na Katedře politologie a evropských studií, Křížkovského 12.
CALL FOR ABSTRACTS!
Deadline zasílání abstraktů je v neděli 16. února 2025.
Abstrakty zasílejte na email: david.broul@upol.cz.
Pro účely konference byla také vytvořena událost na Facebooku, kterou naleznete pod tímto odkazem.
Kdo se může zúčastnit?
Své příspěvky zde mohou přednést studenti bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů politologie či příbuzných oborů z ČR a zahraničí (pravidelně se účastní studenti slovenských univerzit). Vítány jsou příspěvky všech druhů reflektující rozmanité aspekty domácí či zahraniční politiky, působení národních, nadnárodních a mezinárodních organizací nebo obecné a komparativní politologie jako takové. Autoři mohou vycházet ze zadání svých bakalářských či diplomových prací, nebo z již obhájených prací, případně i z jiných výzkumů, na jejichž realizaci se podílejí či podíleli.
Podoba přihlášky?
Návrh musí obsahovat název příspěvku, celé jméno autora/autorky, kontaktní e-mailovou adresu, ročník, obor studia a název instituce, na které autor/ka studuje. Samotný text příspěvku by pak měl stručně představit problematiku, které se věnuje, cíl příspěvku, jeho základní teze, metodu analýzy a předpokládané závěry.
Délka vystoupení na konferenci bude omezena maximálně na 15-20 minut. Účastníci budou o přijetí příspěvků informováni e-mailem do 24. února 2025.
Co tím získám?
Účastníci získají zpětnou vazbu ke svým výzkumům či diplomovým a disertačním pracím nejen od kolegů-studentů, ale i od odborníků v oblasti komparativní politologie, politické komunikace a marketingu, české národní i lokální politiky, evropských studií, mezinárodních vztahů atd. Nadto mají šanci seznámit se s olomouckým (nejen) akademickým prostředím a novými kolegy, procvičit prezentační dovednosti a vyzkoušet si, jak to chodí na profesionální odborné konferenci.
Pro účastníky akce je zajištěno drobné občerstvení.
Těšíme se vaši účast!
Katedra politologie a evropských studií
Studentská politologická konference 2024
Politologie v pohybu: Mladá generace, nové příběhy
Letošní již osmý ročník konference se uskuteční ve čtvrtek 8. února 2024 v posluchárně Václava Havla na Katedře politologie a evropských studií, Křížkovského 12.
vé příspěvky přednesou studenti bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů politologie či příbuzných oborů z různých koutů České republiky, a to ve čtyřech tematických panelech:
9:45 – 11:45 Současné výzvy Česka
Panel se bude zabývat otázkou volební participace cizinců v České republice, poskytne hluboký vhled do vývoje české komunální politiky za posledních 30 let či se zaměří na roli populismu a antipopulismu v českých prezidentských volbách roku 2023. Rovněž představí projekt zabývající se problematikou řetězových e-mailů a zanalyzuje dopady krachů dodavatelů energií na energetickou chudobu.
13:00 – 14:30 Volby a stranictví: Nové příběhy napříč Evropou
Panel přináší pohled na aktuální volební a stranická témata napříč evropským kontinentem. Zaměří se na štěpící linie a volební vzorce v českých prezidentských volbách roku 2023, srovná centralizační a decentralizační tendence vnitrostranických reforem politických aktérů ve Skotsku, prozkoumá nové odštěpenecké strany na Slovensku a v neposlední řadě zanalyzuje vliv počasí na volební účast v evropských volbách.
14:45 – 16:15 Dynamická témata mezinárodních vztahů
Panel představí barvitý pohled na aktuální mezinárodní otázky. Prozkoumá například, jak britský tisk na základě svého ideového zaměření přistupoval k tématu brexitu, nebo spojitost evropské rozvojové spolupráce s lidskými právy, zaměří se na geopolitiku a geostrategii v rámci horkého konfliktu v ledové Arktidě a předloží analýzu bezpečnostních hrozeb pro Hospodářské společenství západoafrických států.
16:30 – 18:00 Postavení žen, identita a aktivismus ve světové politice
Pestrý panel prozkoumá aktivismus mladých v Rusku a na Ukrajině v kontextu ruské války proti východoevropské zemi, představí zajímavý případ české národní identity v Izraeli, přinese čerstvý pohled na postavení žen v keňské společnosti, politice a kultuře a v neposlední řadě zanalyzuje otázku poměrného zastoupení žen v parlamentech a jeho vliv na kvalitu demokracie v zemích EU.
Srdečně vítán je každý, koho zajímají výše uvedená témata a bude se chtít zapojit do diskuse!
REGISTRACE bude zahájena v 9:00 hod.
Pro účely konference byla také vytvořena událost na Facebooku, kterou naleznete pod tímto odkazem: www.facebook.com/share/ecGKZbyjp4TNo3yn/
Pro účastníky akce je zajištěn doprovodný program a občerstvení.
Těšíme se vaši účast!
Katedra politologie a evropských studií
Cena Listů Pelikán 2023 pro Eszter Kováts
Cenu Listů Pelikán za rok 2023 převezme v Olomouci maďarská politoložka a socioložka Eszter Kováts. Předání ceny za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog je spojené s debatou Salon pro čtyři: Střední Evropa.
Středa 29. listopadu, 17:30, posluchárna Václava Havla, Křížkovského 12.
Čím se Střední Evropa liší od jiných částí našeho kontinentu? V čem se odlišuje od globálních trendů? Co spojuje a naopak dělí Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko? Čím je každá země jedinečná a jak blízko nebo daleko má k demokratickému ideálu? A v neposlední řadě: Ve které ze zemí byste se chtěli narodit?
Pozvání do debaty přijali:
Juraj Buzalka /Bratislava/ – sociální antropolog
Radka Denemarková /Praha/ – spisovatelka
Andrzej Jagodzinski /Varšava/ – překladatel, novinář, diplomat
Eszter Kováts /Budapešť, Vídeň/ – socioložka
Moderace se ujme Filip Zajíček /Praha/, novinář a editor přílohy Deníku N Kontext.
Na celý večer zveme ve spolupráci se Středoevropským fórem a za podpory města Olomouc, Olomouckého kraje a Visegrad Fund.
Evropské dialogy Václava Havla 2023
Jubilejní 10. mezinárodní konference Evropské dialogy Václava Havla 2023 Evropa ve střetu dvou světů
Protest: Hodina pravdy
Vážení přátelé,
kolegyně a kolegové, studentky a studenti.
Vzhledem k dlouhodobé podfinancovanosti společenských a humanitních oborů, kterou jsme popsali v mnoha prohlášeních aktivity PROTEST i v žádostech Asociace děkanů filozofických fakult, jíž mám tu čest předsedat, sděluji následující:
- Dne 28. března, tedy na Den učitelů, se ve 12:00 naše fakulta připojuje k demonstrativní Hodině pravdy. V tuto dobu sdělíme svým studentům během výuky, v jak absurdní situaci se nachází personál (nejen) filozofických fakult a jaká rizika pro vzdělanost a omezení ve vykonávání profese tento stav přináší.
- Na 13:00 je Základní organizací Vysokoškolského odborového svazu vyhlášena stávka, která proběhne na nádvoří Křížkovského 10. Hosty budou i kolegyně/kolegové z Filozofická fakulta Ostravské univerzity včetně pana děkana a Filozofická fakulta MU Brno. Zváni jsou i studenti všech úrovní studia.
- K události se můžete přihlásit skrze facebook https://fb.me/e/KYedAlLa, zde také budou detailizovány další informace, které uvedeme i na našem webu.
- V následujících dnech budou k dispozici souhrny informačních materiálů argumentující důvody našeho konání, stejně jako prezentace využitelná během Hodiny pravdy. Distribuovat budeme také vytištěné plakáty k označení kateder/učeben, sloužící mimo jiné jako pozvánka na akci. Stále je možné podepsat petici, která stála na počátku našich aktivit, a kde je v sekci oznámení řada mediálních výstupů a osvětlujících materiálů: https://www.petice.com/vyzva_na_podporu_humanitnich_a....
Podpora našich oborů je nezbytná, na humanitním vzdělávání stojí základy naši státnosti a vycházeli z ní ikonické osobnosti našich dějin: Komenský, Palacký, Masaryk, Havel a mnoho dalších.
Budeme vám vděční, pokud podpoříte vy nás.
O dění na nejméně 9 zapojených fakultách po celé ČR se můžete dozvědět na webové stránce koordinované především z Filozofická fakulta Univerzity Karlovy www.hodinapravdy.cz
Jan Stejskal, děkan FF UP
Slavnostní předání ceny Pelikán 2022 novinářce Saše Uhlové
Devatenáctá cena udělovaná redakcí Listů za práci pro politickou kulturu a občanský dialog patří novinářce Saše Uhlové.
Slavnostní předání ceny spojené s debatou se uskuteční v pondělí 20. února 2023 v 17 hod. v posluchárně Václava Havla katedry politologie a evropských studii FF UP v Olomouci, Křížkovského 12.
Dalšími hosty následující debaty na téma Skryté podoby práce budou socioložka Kateřina Nedbálková a politoložka Daniela Ostrá.
Moderuje Pavel Šaradín.
Předsednictví ČR v EU
Veřejná debata ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka se studenty UP
Debatu moderují doktorandi Jakub Janega a David Broul z katedry politologie a evropských studií FF UP.
33 let Katedry politologie a evropských studií - absolventská party
Drazí absolventi a absolventky, milí přátelé katedry,
naše katedra letos slaví 33 let od svého vzniku a Univerzita Palackého 450 let tradice univerzitního vzdělávání v Olomouci. Zveme Vás u této příležitosti na absolventské setkání dne 16. 6. 2023 v prostorách katedry na Křížkovského 12.
Program na katedře bude začínat v 16:00. Prosím, rezervujte si čas ve Vašich diářích a přijeďte se setkat s námi i s Vašimi spolužáky a kolegy.
Abychom mohli zajistit raut a občerstvení pro potřebný počet lidí, prosíme Vás, abyste vyplnili registrační formulář, že se party zúčastníte, a spolu s ním zaplatili poplatek za občerstvení.
Prosíme také o sdílení pozvánky a informací o absolventské party s Vašimi spolužáky – zejména s těmi, ke kterým se nemusely dostat informace o absolventském setkání prostřednictvím sociálních sítí.
Přidejte se také k FB události, ať Vám neuniknou žádné aktuality.
Těšíme se na Vás!
Konference Eroze demokracie, evropská společnost a česká zkušenost
Katedra politologie a evropských studií srdečně zve všechny zájemce na konferenci Eroze demokracie, evropská společnost a česká zkušenost.
učebna Václava Havla, Křížkovského 12, Olomouc
Program konference
11:00 Udělení ceny za nejlepší studentský esej na téma demokracie
11:55–14:00 Panel 1
Martina Klicperová, Psychologický ústav AV ČR - Psychologie demokracie - jde totiž o život
Kateřina Zymová, Katedra politologie a evropských studií FF UP – Demokracie ve stínu autoritářského populismu: Vysvětlení demokratických postojů občanů v současné Evropě
Štěpán Pecháček, Parlamentní institut – Téma demokracie v dotazech členů parlamentu na Parlamentní institut – od exploze k erozi?
Mikuláš Hanes, NMS Market Research – Labyrint dat a ráj trhu
14:00–14:30 přestávka
14:30–16:30 Panel 2
Pavel Šaradín, Katedra politologie a evropských studií FF UP – Demokratizace demokracie: úspěchy a selhání
Jakub Lysek, Katedra politologie a evropských studií FF UP - Proč protestují? Názory a postoje politicky aktivních Čechů pohledem sociologických dat
Klára Plecitá, Sociologický ústav AV ČR - Subjektivní diskriminace a spokojenost s demokracií v západní a střední Evropě
Jan Šerek, Institut výzkumu dětí, mládeže a rodiny, FSS MU - Chápání institucionální důvěry v průběhu dospívání a dospělosti
16:45-18:15 kulatý stůl o stavu demokracie (Aula FF UP) – K. Plecitá, J. Šerek, M. Klicperová, M. Hanes
V případě zájmu o účast na konferenci napište na politologie@upol.cz.
Ukrajina – křižovatka geopolitických zájmů
Katedra politologie a evropských studií připravuje nejen pro studenty KPES, ale pro studenty celé univerzity, sérii přednášek, besed a informačních materiálů, které umožní všem zájemcům snadnější orientaci v současném dění na Ukrajině. Pokryty budou široké oblasti problémů jako jsou dlouhodobé příčiny ruského nároku na ukrajinské území, klíčové střety mezi Ukrajinou a Ruskem nejen v posledním desetiletí, povaha ruské vnitřní a zahraniční politiky, nebo geopolitické dopady nynější krize ve východní Evropě.
Přednášky a besedy
9. 3. 2022 od 13:45 do 15:00, posluchárna Václava Havla, Křížkovského 12
Jiří Lach: Století ukrajinských zápasů s Ruskem
Ruský útok na Ukrajinu v únoru 2022 je posledním dějstvím historicky mimořádně komplikovaných rusko-ukrajinských vztahů, nikoliv nahodilým incidentem. V uplynulém století se tyto vztahy změnily v konfrontaci, která měla z pohledu kremelských vládců nejméně tři dimenze: 1. geopolitickou expanzi; 2. upevňování politického systému v období Sovětského svazu; 3. pokus o revizi výsledků studené války, k nimž náleží i vytvoření suverénního ukrajinského státu. Všechny tři rozměry byly a jsou vtěleny do různě stupňovaného popírání ukrajinské národní emancipace a státnosti a opakovaně je doprovází masivní násilí, a dokonce genocidní praktiky. Přestože vývoj na Ukrajině po první světové válce přinesl i řadu násilných vln, jejichž aktéry byli i samotní Ukrajinci (např. střety s Poláky v období druhé světové války a po ní), je rusko-sovětský tlak na Ukrajinu zdaleka nejtrvalejší a nejničivější.
záznam z přednášky na FB https://fb.watch/bGQRdhvIom/
23. 3. 2022 od 13:15, posluchárna Václava Havla, Křížkovského 12
Hynek Melichar: Ruská invaze na Ukrajinu v kontextu mezinárodních vztahů: soupeřící perspektivy
Ruská agrese na Ukrajině představuje největší mezistátní konflikt v Evropě od konce druhé světové války a její důsledky jsou a budou dalekosáhlé. Lze vnímat ruskou invazi jako útok na celý svobodný svět? Povede k proměně mezinárodního řádu utvářeného po konci studené války? Hrozí otevřený vojenský konflikt mezi Ruskem a silami NATO? Jakou roli hraje geopolitika? Mohou nám teorie mezinárodních vztahů pomoci celou situaci pochopit a vysvětlit?
Doporučené informační zdroje
-
Osm krvavých let. Ruský příběh o ukrajinské genocidě žije dodnes - článek s komentáři Markéty Žídkové a Hynka Melichara
- Historie.cs: Jak se Ukrajina hlásila o své místo na slunci – pořad České televize
-
Putinismus jako odpad ruské společnosti – rozhovor Davida Broula s Gökhanem Bacikem pro projekt Euforka
- Základní fakta https://www.cia.gov/the-world-factbook/countries/ukraine/
- Mapy:
- Historické mapy Ukrajiny (Perry-Castañeda Library Map Collection) https://maps.lib.utexas.edu/maps/ukraine.html
- Nynější vývoj na edmaps.com https://www.edmaps.com/html/ukraine.html
- Časová osa – události předcházející invazi Ruska na Ukrajinu (od 24. 11. 2021)
https://www.irozhlas.cz/valka-ukrajina-rusko-casova-osa
- Timothy Snyder (profesor historie na Yalově univerzitě) k Ukrajině
- Journalist Andrew Cockburn & Historian Timothy Snyder on Ukraine, Russia, NATO Expansion & Sanctions (1. březen 2022) https://www.youtube.com/watch?v=-Y8ny69uU3g
- Ukraine: A Normal Country (18. února 2022) https://www.youtube.com/watch?v=5oRUfQA6efY
- “Ukraine and the Future of Europe” (22. července 2019) https://www.youtube.com/watch?v=Pz2O5ivT-qM
- Ukrainian History as World History 1917-2017 (16. říjen 2017) https://www.youtube.com/watch?v=_Glhke6e2Io
- 10 Questions on Ukraine (2. únor 2016) https://www.youtube.com/watch?v=uHeDv09uRAE
- The Origins of Mass Killing: the bloodlands hypothesis https://www.youtube.com/watch?v=fXrqGlgufCA
- Publikace Timothy Snydera v katalogu Vědecké knihovny Olomouc viz LINK (k Ukrajině zejména: Obnova národů, Krvavé země, Černá zem, Politika života a smrti)
- Stránky Ústavu pro studium totalitních režimů https://www.ustrcr.cz/ (ve vyhledávácím okně zadat např. hesla Ukrajina, Volyň, hladomor, Rusko, kolektivizace atd.)
- Doporučení na další knihy k tématu - Seznam zprávy: Když nestačí říct: Putin se zbláznil. Pochopit válku pomohou i knihy
- Dokumenty a zpravodajství ČT o Ukrajině
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/vypis/1343/
konkrétní tipy:
Daleko od Majdanu (2014), 25min
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10809858945-daleko-od-majdanu/
(Polo)ostrov Krym (2018)
dokument rozdělený na 3 části, každá věnovaná jednomu etniku Krymu
https://www.ceskatelevize.cz/porady/11816976811-polo-ostrov-krym/
Vstup Jana Kofroně z 26. 2. 2022 – od 3. minuty
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10997918455-mimoradne-porady-ct24/222411033220226/
- Ukrajina přehledně v datech – proč je pro Rusko tak důležitá
- Analýza Jaroslava Kurfürsta
https://www.forum24.cz/neodepisujme-ukrajinu-stujme-pri-ni-z-historie-ruskych-prohranych-valek/
- CNN interviews Ukrainian President amid new Russian attacks (2. březen 2022)
https://www.youtube.com/watch?v=UkQW8Q8rcEg
- Rozhovor s Emilem Aslanem
Letní škola diplomacie
LETNÍ ŠKOLU DIPLOMACIE pro středoškolské studenty každý rok pořádá Katedra politologie a evropských studií Univerzity Palackého ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR.
Unikátní vzdělávací program proběhla letos za účasti předních odborníků, zkušených diplomatů a armádních příslušníků ve dnech 22. 8 – 24. 8. 2022 v historických prostorách olomoucké katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého (Křížkovského 12, Olomouc).
Letní škola diplomacie je bez poplatků, studenti si v případě zájmu hradí jen ubytování a stravu. Každý z účastníků následně obdrží certifikát o absolvování.
Pro více informací navštivte oficiální stránky www.kpes.upol.cz a nezapomeňte nás sledovat také na Facebooku.
Případné dotazy, prosím, směřujte na emailovou adresu skoladiplomacie@upol.cz.